• Slider
  • Slider
  • Slider
  • Slider
  • Slider
Alanya - Müzeler
muze

Alanya Müzesi 1967 yılında hizmete açılmış olup , Alanya merkezinde Damlataş plajı yakınındadır. İki katlı olan müze binasının alt kısmı Arkeoloji müzesi üst katı ise idari bina olarak kullanılmaktadır.Arkeoloji Müzesi ülkemizdeki “tek tip” müze projelerindendir.

İki seksiyonun bulunduğu müzede ; Alanya ve çevresinden derlenen Etnoğrafik nitelikli eserler ile Anadolu Kronolojisini ortaya koymak amacıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesinden getirilen arkeolojik eserlerin yanı sıra bölgeye ait eserler sergilenmektedir. Alanya Müzesinin simgesi durumundaki Herakles heykeli için de ayrı bir salon bulunmaktadır.

2013 yılında restorasyonu gerçekleştirilen Alanya Arkeoloji Müzesi, yeni yüzü ve modern mimarisi ile engelli bireyler için de erişilebilir hale getirilmiştir.

Ayrıca Alanya'da Arkeloji Müzesi dışında üç müze daha bulunmaktadır, bunlar, Etnografya Müzesi, İçkale Müzesi ve Atatürk Evi Müzesi'dir. Tüm müzeler, Alanya Müze Müdürlüğü'ne bağlıdır ve ücretle gezilir. Öğle tatili dışında müzeler haftanın her günü ziyarete açıktır. Alanya'nın en değerli eseri Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen Herakles heykelidir. Limandaki Kızılkule, Etnografya Müzesi olarak düzenlenmiştir. Alaaddin Keykubat'ın 13. yüzyılda kenti yeniden kurarken kalenin zirvesinde sarayını yaptırdığı İçkale müze olarak ziyaret edilmektedir.

ETNOGRAFYA MÜZESİ
Limanda 13. yüzyıldan kalma bir Selçuklu eseri olan Kızılkule aynı zamanda Etnografya Müzesi'dir. Beş katlı kulenin giriş ve birinci katı müze olarak düzenlenmiştir. Müzede Alanya yöresine özgü halı, kilim, giysi, mutfak gereçleri, silahlar, tartı aletleri, aydınlatma aletleri, dokuma tezgahları ile Toroslar'daki yörük Türkmen kültürünü yansıtan çadır gibi etnografya eserleri sergilenmektedir. Kızılkule'ye giriş ücretlidir.

İÇKALE MÜZESİ

Akdeniz'e uzanan yarımadanın zirvesinde ve tarihi kalenin içindedir. Kazı çalışmaları devam etmektedir.
İçkale'nde bir uçurumun üstündeki sarnıç, Adam Atacağı olarak anılır. Efsaneye göre, ölüm cezasına çarptırılanların buradan denize üç taş atmasına izin verilir, taş yamaca takılmadan denize ulaşırsa cezası affedilir, aksi halde suçlu bir çuvala konularak uçurumdan aşağıya atılırmış. İçkale'ye giriş ücretlidir.

ATATÜRK EVİ MÜZESİ
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 Şubat 1935'te Alanya'ya yaptığı ziyaret sırasında bir süre kaldığı evdir. 19. yüzyıl Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan bahçe içinde üç katlı binanın giriş katında Atatürk'ün kişisel eşyaları, fotoğraflar, Atatürk'ün Alanyalılara gönderdiği telgraf ve diğer tarihi belgeler sergilenmektedir. Üst katın odaları ise geleneksel bir Alanya evinin etnografik eşyalarıyla donatılmıştır. Kent merkezindeki Atatürk Evi Müzesi'ne giriş ücretlidir.